In ochii justitiei hotii au drepturi. Gigi Becali a primit 3 ani de inchisoare cu suspendare in cazul “sechestrului” hotilor care i-au furat masina. Se pare ca justitia din Romania are un set de 10 porunci:

01. Cand surprinzi hotul ca te fura sa nu-l bati

02. Cand surprinzi hotul ca te fura sa nu-l opresti ca se poate interpreta drept sechestru de persoane.

03. Daca hotul are o arma in mana nu ai voie sa te aperi cu o arma mai mare decat a lui. (Presupun ca hotul va fi traumatizat psihic de marimea armei tale si are drepturi…)

04. Daca surrinzi un hot la “treaba” sa nu-l filmezi ca nu esti autorizat sa faci asta. Poti sa ai camera video de zeci de mii de euro, nu este “certificata”. Poate hotul sa te acuze ca in cazul pixelului albastru… poate ca el nu fura, poate era un Mos Craciun.

05. Daca hotul te va lovi sa nu raspunzi in acelasi mod. Nu ai voie sa-ti faci singur dreptate. Suna la politie si asteapta sa vina ei. Accepta bataia si mergi la IML sa-ti scoti certificat medical. Te va bucura mult o bucata de hartie cand nu o sa mai poti misca nici mana sa te stergi cu ea la ……

06. Sa ai mila de hot, fura si el sa hraneasca copiii care pe viitor te vor fura si ei. Sa te simti bine ca vei contribui la crsterea lor.

07. Sa nu te astepti ca hotul prins sa ramana in arest macar pe durata procesului. Asteapta-l pe hot acasa cu prajituri ca exista posibilitatea sa te viziteze pana la sfarsitul procesului.

08. Hotul are drepturi, cuvantul lui contra cuvantului tau are greutate. Nu conteaza ca esti o persoana cinstita cu toate taxele achitate la zi si fara cazier, el poate fi un hot de meserie.

09. Daca hotul va fi prins si judecat, procesul poate dura ani de zile, pana atunci renunta la pretentiile materiale ca nu mai primesti nimic inapoi daca te bazezi pe lege.

10. Nu incerca sa exerciti meseria de hot ca vei fi prins si judecat rapid si aspru pedepsit. Nu ai vechime in “munca de infractor” pentru ca sa rostesti cuvintele magice:   pledez vinova,  imi asum fapta, regret fapta…… si sa primesti jumatate de pedeapsa.

7 COMENTARII

  1. Becali nu e “un inger” si putea fi (chiar trebuia) judecat (ca si Adrian Nastase, dealtfel) dar pe cauze existente, nu dosare confectionate. De exemplu pentru spalare de bani, deturnare de fonduri, delapidare, etc… , dar nu s-a vrut asta deoarece se crea un precedent si sunt multi politicieni (prea multi chiar), care ar trebui cercetati pentru cauze asemanatoare si le e frica sa nu-si piarda averile.
    Defapt asta e problema principala in Romania actuala; Chiar daca se fac unele condamnari chiar si cu executare, nu prea se umbla la averile celor in cauza.
    Sunt destui arestati pentru camatorie, proxenetism, delapidare, Shpaga, si alte alea. La toti ar trebui aplicata “legea ilicitului” cu controale “la sange” si la rudele implicate si sa se confiste tot ce nu corespunde, iar pedeapsa poate fi cu suspendare. Degeaba il tii pe infractor cativa ani pe banii statului, daca la terminarea pedepsei (de cele mai multe ori anticipat, pentru buna purtare) este eliberat bogat; Ne rade in nas.
    Cat despre “drepturile”infractorului, e intradevar o bataie de joc la adresa oamenilor cinstiti, la adresa societatii.
    Normal, dupa lege, oricine incalca legea, deci drepturile altei(sau altor) persoane, isi pierde majoritatea proprilor drepturi. Dar traim in Romania si legile se respecta numai din cand in gand…

  2. Drama lui Gigi Becali
    (după Muma lui Ştefan cel Mare)

    Via: Marcu Ion

    Pe un tron de aur, tocmai în Dubai,
    Unde merge lumea plină de parai,
    Se frământă Gigi şi nu-i vine-a crede,
    Când la Al-Jazeera ştirile el vede,
    Căci comentatorul spune răspicat
    Că, la el în ţară, a fost condamnat.
    Îşi face în grabă trei sau patru cruci
    Şi, în timp ce-njură, îi apar clăbuci
    Pe la colţul gurii, ochii stau să-i iasă
    Ambii din orbite. Inima îl lasă…
    Însă camerista i-aduce-ntr-o pânză
    O bucată mare, proaspătă, de brânză.

    Orologiul bate, în alt fus orar,
    Oare cine sună pe un celular?
    „Eu sunt, fă, tâmpito, ce nu mă cunoşti?
    Sunteţi hahalere, sunteţi nişte proşti,
    O s-aveţi, de-acuma, rating, proasto, ciuciu
    Şi vă lasă Ghiţă fără de serviciu,
    Lasă-mi microfonul şi mai tacă-ţi clanţa,
    C-o făcu de oaie, în ţară, Instanţa,
    Lasă-mi microfonul, să audă Crin
    Că, atâta vreme cât sunt peregrin,
    Să îşi ia adio, să-şi scoată din minte
    C-o să mai ajungă dânsul preşedinte,
    Să nu se aştepte să-i trimit „mălai”,
    Chiar de-mi prisoseşte aici, în Dubai.
    Eu prin România nu o să mai calc,
    Nici de mă invită Ţiriac la Balc…”
    Când moderatoarea vrea să-l întrerupă,
    Răcneşete Becali: „După mine! După…”
    „Nu se poate, Gigi, cât eşti tu de darnic,
    Intervine unul, pe un ton slugarnic,
    Zic că nu se poate să fii condamnat,
    Să trăieşti departe, precum un damnat.
    Cred că îţi dai seama cine-s, după ton…”
    „Te ştiu hahalero, tu eşti Aghaton!”

    Aghaton se-ntoarce către invitaţi:
    „Ăsta este Gigi, vă rog să-l scuzaţi!”,
    Zice el atuncea, cu o voce gravă
    Şi începe iarăşi să-l ridice-n slavă.

  3. Ești un cetățean pensionar, bolnav și guvernul spune că nu există nici o îngrijire medicală la domiciliu, disponibila pentru tine.
    Ce faci în acest caz?
    Clubul pensionarilor din Romania va propune planul pentru pensionarii de 65 ani sau mai în vârstă: o armă și 4 gloanțe pentru fiecare pensionat.
    Vi se permite să trageti in patru politicieni.
    Desigur, acest lucru înseamnă că veti fi trimis la închisoare dar aveti avantajul ca veți primi trei mese pe zi, un acoperiș deasupra capului, incalzire centrala, aer conditionat si tot suportul de îngrijire a sănătății de care ai nevoie!
    Aveti nevoie de dinti noi? Nici o problemă. Nevoie de ochelari? Asta-i grozav.
    Aveti nevoie de un nou șold, genunchi, rinichi, plamani sau inima? Sunt toate acoperite.
    Ca un bonus, copiii dvs. pot veni in vizita la dumneavoastră la fel de des cum o fac acum.
    Și cine va plăti pentru toate astea? Același guvern care tocmai ti-a spus că nu îsi poate permite sa te ingrijeasca dupa ce ai platit 40 de ani taxele catre stat.
    Și poți să scapi de 4 politicieni inutili, si in plus, pentru că ești un prizonier,
    nu trebuie să mai plătesti taxe pe venit.
    Merită să trăim in România!!! Vă pup. 🙂

  4. Bravo ! Frumos, chiar prea frumos pentru a o atribui lui Gigi. (poiezia). Dar parca il aud:
    Si ce ma daca nu stiu sa scriu asa ? Platesc si mi se scrie, carew-i problema ! 🙂

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.