CLUBUL SPORTIV „SHAOLIN CALLATIS” MANGALIA

0
94

FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE ARTE MARŢIALE DE CONTACT

CLUBUL SPORTIV „SHAOLIN CALLATIS” MANGALIA

 

 

COMUNICAT

 

CAMPIONATUL NATIONAL DE KUNG-FU

LA PROBELE „TAOLU TRADIŢIONAL”, „TAICHI TRADIŢIONAL YANG”, „TUISHOU”, „ERJIE-GUN FIGHT” SI LUPTA SPORTIVĂ PE ECHIPE LA PROBELE „NON-CONTACT SANDA” SI „LIGHT-FIGHTING SANDA”

1.12.2012, MANGALIA

 

            Sîmbătă 1.12.2012 la Centrul Sportiv „Callatis” din Mangalia s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Kung-Fu la probele „Taolu Tradiţional”, „Taichi Tradiţional Yang”, „Tuishou”, „Erjie-Gun Fight”, „Non-Contact Sanda” pe echipe şi „Light-Fighting Sanda” pe echipe. Au participat 62 de sportivi din 8 cluburi de la Federatia Romana de Arte Martiale de Contact. Rezultatele sportivilor din judetul Constanta sînt următoarele:

 

1.PROBA DE „TAOLU TRADIŢIONAL”

            FEMININ OPEN

1.OCOLISAN MIHAELA LAURA              C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.POVARĂ IOANAROBERTA                 C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

                        MASCULIN, -10 ANI

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.BOCAI VLAD                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-11 ANI

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.MOROIANU OVIDIU IONUT                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.LABES COSMIN IULIAN                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

18 ANI

1.CIJU MARIAN                         C.S. PANDA POARTA ALBA

2.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.CIJU CONSTANTIN                             C.S. PANDA POARTA ALBA

3.GHEORGHE VLAD                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

 

2.PROBA DE „TAICHI TRADIŢIONAL YANG”

            FEMININ OPEN

1.OCOLISAN MIHAELA LAURA              C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.POVARĂ IOANAROBERTA                 C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

                        MASCULIN, -10 ANI

1.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.BOCAI VLAD                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-11 ANI

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.MOROIANU OVIDIU IONUT                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.LABES COSMIN IULIAN                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

18 ANI

1.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.GHEORGHE VLAD                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.CIJU CONSTANTIN                             C.S. PANDA POARTA ALBA

 

3.PROBA DE „TUISHOU”

            MASCULIN COPII, 6 ANI -25 KG

1.GHITULESCU M.GABRIEL                  C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.SAFTA CRISTIAN                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

            6 ANI +25 KG

1.BAIASU VLAD ULIAN                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.DRAGOI KAPLAN                               C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            7 ANI -30 KG       

1.CERCEL CATALIN                              C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.IVANCIU VICTOR ANDREI                   C.S. PANDA POARTA ALBA

3.ANTOHI MIHAI CRISTIAN                    C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.STOICA MIHAI                                    C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

7 ANI +30 KG

1.BOCAI VLAD                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2. SAVIOLI GIOVANI                              C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.CHARCHOVSCHI PAUL                      C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

8-9 ANI OPEN

1.MINCULESCU CATALIN                      C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

2.PETROV ALEXANDRU                        C.S. PANDA POARTA ALBA

3.TUTUI STEFAN CRISTIAN                   C.S. PANDA POARTA ALBA

4.COBZARU ANDREI                             C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

10-11 ANI -45 KG

1. BOCAI TUDOR                                  C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2. LABES COSMIN                                C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.OLETANU ROMU ANDREI                   C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

            10-11 ANI +45 KG

1.MOROIANU OVIDIU IONUT                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.ILIE ALEXANDRU                                C.S.U.NEPTUN CONSATNTA

3.STEFAN MARDARIE IULIAN                C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.MINCULESCU CRISTIAN                     C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

            12-14 ANI -50 KG

1.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.CIJU MARIAN                         C.S. PANDA POARTA ALBA

3.PADURARU CRISTIAN                        C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.PESCARU ALEXANDRU                     C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

            12-14 ANI +50 KG

1.GHEORGHE VLAD                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.MACSIM MARIUS                               C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.SANDU MARIUS                                 C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

                                    FEMININ, 10-11 ANI OPEN

1.SOARE ANDREEA CATALINA C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.POVARA IOANA ROBERTA                C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

           

            MASCULIN JUNIORI 16-17 ANI OPEN           

1.CATANA ALEXANDRU                        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.NAIDIN ANDREI EUEN                        C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.CIJU CONSTANTIN                             C.S. PANDA POARTA ALBA

3.SERBAN AURELIAN EDUARD            C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

18-34 ANI – 70 KG

1.NEAGU ALEXANDRU                          C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.TUDOSOIU NICOLAE                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.AMET TURHAN                                  C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

4.GIDU IOAN ZAL                                  C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

            18-34 ANI +70 KG

1.TANISLAV PETCU                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.CONDRAT DAN                                  C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.CADIU GEORGE                                C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

            FEMININ SENIOARE 18-34 ANI OPEN

1.CATANA GEORGIANA                        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.NEAGU CRISTINA                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.OANCEA BIANCA                               C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.CADAR ADNANA                                C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

 

4.PROBA DE „ERJIE-GUN FIGHT”

                        MASCULIN COPII, 6 ANI -25 KG

1.BARBU GABRIEL                               C.S. ACTIVE KIDS BUCURESTI

2.GHITULESCU MARCO GABRIEL         C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.SAFTA CRISTIAN                               C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

            6 ANI +25KG

1.BAIASU VLAD ULIAN                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.DRAGOI KAPLAN                               C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.ZAHARIA CRISTIAN                            C.S. ACTIVE KIDS BUCURESTI

            7 ANI -30 KG

1.CERCEL CATALIN                              C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.ANTOHI MATEICRISTIAN                    C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.IVANCIU VICTOR ANDREI                   C.S. PANDA POARTA ALBA

3.STOICA MIHAI                                    C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

7 ANI +30 KG

1.SAVIOLI GIOVANI                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.BOCAI VLAD                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.CHARCHOVSCI PAUL                        C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

8-9 ANI OPEN

1.MINCULESCU CATALIN                      C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

2.COBZARU ANDREI                             C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.NANDU TOMA                                    C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.BUZEA DAMIAN                                 C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

10-11 ANI -45 KG

1.BOCAI TUDOR                                   C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.OLTEAN ROMU ANDREI                     C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.TUDOR MADALIN                               C.S. ACTIVE KIDS BUCURESTI

4.LABES COSMIN IULIAN                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

10-11 ANI +45 KG

1.STEFAN MARDARIE IULIAN                C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.MOROIANU OVIDIU IONUT                  C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.MINCULESCU CRISTIAN                     C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.ILIE ALEXANDRU                                C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

12-14 ANI +50

1. RADU ALEXANDRU                           C.S. ACTIVE KIDS BUCURESTI

2.SANDU MARIUS                                 C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.MACSIM MARIUS                               C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.GHEORGHE VLAD                             C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

12-14 ANI -50 KG

1.SAVIOLI LEONARDO                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.CIJU MARIAN                         C.S. PANDA POARTA ALBA

3.PESCARU ALEXANDRU                     C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.PADURARU CRISTIAN                        C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

            16-17 ANI OPEN

1.SERBAN AURELIAN EDUARD            C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

2.CIJU CONSTANTIN                             C.S. PANDA POARTA ALBA

3.NAIDIN ANDREI EUGEN                     C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.CATANA ALEXANDRU                        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

 

FEMININ COPII, 10-11 ANI OPEN

1.ROSANEANU BEATRICE                    C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.POVARA IOANA ROBERTA                C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.SOARE ANDREEA CATALINA C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

 

            MASCULIN SENIORI 18-34 ANI -70 KG

1.NEAGU ALEXANDRU                          C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

2.GIDU IOAN ZAL                                  C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.TUDOSOIU NICOLAE                          C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

            18-34 ANI OPEN

1.CADIU GEORGE                                C.S. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

2.CONDRAT DAN                                  C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.TANISLAV PETCU                              C.S. MAREA NEAGRĂ CONSTANTA

3.CERCEL CĂTĂLIN                              C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

 

            FEMININ 18-34 ANI OPEN

1.NEAGU CRISTINA                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.CATANA GEORGIANA                        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.OANCEA BIANCA                               C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

3.CADAR ADNANA                                C.S.U.NEPTUN CONSTANTA

 

5. PROBA DE „LIGHT-FIGHTING SANDA” ECHIPE

                        MASCULIN

            COPII 11-13 ANI

1.NOUA GENERATIE-1 MANGALIA        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-OLTEAN ROMU ANDREI

-STEFAN MARDARIE IULIAN

-BOCAI TUDOR

2.SHAOLIN CALLATIS-1 MANGALIA       C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-MOROIANU OVIDIU IONUT

-LABES COSMIN

-CIJU MARIAN

3.MAREA NEAGRA-1 CONSTANTA        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-SAVIOLI LEONARDO

-ILIE ALEXANDRU

-GHEORGHE VLAD

COPII 6-8 ANI

1.PANDA-1                                           C.S. PANDA POARTA ALBA

-TUTUI STEFAN CRISTIAN

-PETROV ALEXANDRU

-IVANCIU VICTOR ANDREI

2.SHAOLIN CALLATIS-3 MANGALIA       C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-SAVIOLI GIOVANI

-CHARCOVSCHI PAUL

-STOICA MIHAI

3.MAREA NEAGRA-3 CONSTANTA        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-BOCAI VLAD

-SAFTA CRISTIAN

-BAIASU VLAD ULIAN

 

            COPII 1            1-13 ANI, MIXT

1.MAREA NEAGRA-2 CONSTANTA        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-ROSANEANU BEATRICE

-SAVIOLI LEONARDO

-ILIE ALEXANDRU

2.NOUA GENERATIE-2 MANGALIA        C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

-SOARE ANDREEA CATALINA

-OLTEAN ROMU ANDREI

-STEFAN MARDARIE IULIAN

3.SHAOLIN CALLATIS-2 MANGALIA       C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-POVARA IOANA ROBERTA

-MOROIANU OVIDIU IONUT

-LABES COSMIN

 

6.PROBA DE „NON-CONTACT SANDA” ECHIPE

                        MASCULIN

            COPII 6-8 ANI

1.PANDA-1 POARTA ALBA                    C.S. PANDA POARTA ALBA

-TUTUI STEFAN CRISTIAN

-PETROV ALEXANDRU

-IVANCIU VICTOR ANDREI

2.MAREA NEAGRA-3 CONSTANTA        C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-BOCAI VLAD

-SAFTA CRISTIAN

-BAIASU VLAD ULIAN

3.NOUA GENERATIE-3                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

-BUZEA DAMIAN

-CERCEL CATALIN

-GHITULESCU MARCO GABRIEL

COPII 11-13 ANI

1.MAREA NEAGRA-1                            C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-SAVIOLI LEONARDO

-ILIE ALEXANDRU

-GHEORGHE VLAD

2.NOUA GENERATIE-1                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

-OLTEAN ROMU ANDREI

-STEFAN MARDARIE IULIAN

-BOCAI TUDOR

3.SHAOLIN CALLATIS-1             C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-MOROIANU OVIDIU IONUT

-LABES COSMIN

-CIJU MARIAN

 

COPII 11-13 ANI MIXT

1.MAREA NEAGRA-2                            C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

-ROSANEANU BEATRICE

-SAVIOLI LEONARDO

-ILIE ALEXANDRU

2.NOUA GENERATIE-2                          C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

-SOARE ANDREEA CATALINA

-OLTEAN ROMU ANDREI

-STEFAN MARDARIE IULIAN

3.SHAOLIN CALLATIS-2             C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

-POVARA IOANA ROBERTA

-MOROIANU OVIDIU IONUT

-LABES COSMIN

 

            <Campionatul a început cu intonarea imnului de stat al României, astfel sportivii participanţi au aniversat Ziua Naţională a României luptînd pentru onoare în sport. Durata campionatului a fost de 9 ore, testînd astfel rezistenţa sportivilor, mai ales a celor care au participat la 5 sau 6 probe diferite. Meciurile au fost extrem de disputate, de la cele ale seniorilor si senioarelor, pînă la cele ale copiilor de 6-7 ani.

            În urma desfăşurării acestui campionat se va stabili un lot naţional care va participa peste două săptămîni la Campionatul European Open de Kung-Fu, care se va desfăşura la Sofia.

            Campionatul a fost urmărit de mulţi spectatori, dar aceştia nu au rezistat pînă la sfîrşit, pe parcursul celor 9 ore de concurs, multe persoane au venit şi au asistat la probele de care erau interesaţi, apoi au plecat. Aceasta înseamnă că în Mangalia avem un public specializat, cunoscător al artelor marţiale chinezeşti, dar şi faptul că durata mare a acestor concursuri nu este atractivă pentru majoritatea spectatorilor.

            Campionatul a fost organizat cu sprijinul Consiliului Local Mangalia, Asociaţiei Sportive Municipale „Callatis” Mangalia, preşedinte Lucian Luca, Liceului Teoretic „Callatis” Mangalia, director Cristina Angheluţă şi a Casei de Cultură Mangalia, director Viorel Chiurtu.>

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.