In perioada 18-19 mai 2017, oferta educaţională a anului şcolar 2017-2018 va fi prezentată sub sloganul „Alege Educaţia! Este calea către viitorul tău” de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, în colaborare cu Consiliul Judeţean Constanţa, Camera de Comerţ, Industrie, Navigaţie şi Agricultură Constanţa, Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Constanţa, universităţile locale şi alţi parteneri educaţionali.
Târgul ofertelor educaţionale este adresat elevilor din clasele a VII-a şi a VIII-a, părinţilor acestora precum şi elevilor de liceu interesaţi de traseul educaţional şi de formarea profesională.
Instituţiile de învăţământ preuniversitar şi universitar îşi vor expune oferta atât la Pavilionul Expoziţional Constanţa, cât şi în alte 10 locaţii din judeţul Constanţa (Medgidia, Mangalia, Năvodari, Băneasa, Cobadin, Hârşova, Cernavodă, Techirghiol, Eforie, Mihail Kogălniceanu).
Activităţile de promovare a ofertelor de formare educaţionale din învăţământul dual, profesional, liceal tehnologic sau postliceal vor beneficia de participarea operatorilor economici implicaţi în pregătirea practică a elevilor.
Deschiderea oficială va avea loc joi, 18 mai 2017, ora 11.00, la Pavilionul Expoziţional Constanţa, în prezenţa autorităţilor locale, a reprezentanţilor mediului de afaceri precum şi a reprezentanţilor Ministerului Educaţiei Naţionale.

LISTA PARTICIPANȚILOR
LA TÂRGUL OFERTELOR EDUCAŢIONALE

 18-19 MAI 2017

 

PAVILIONUL EXPOZITIONAL
CONSTANŢA

Nr.

stand

Instituţia

LICEE TEORETICE

1

Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân Constanţa

2

Liceul TeoreticOvidiusConstanţa

3

Liceul TeoreticTraian Constanţa

4

Colegiul NaţionalM. Eminescu
Constanţa

5

Liceul TeoreticDecebalConstanţa

6

Colegiul Naţional Pedagogic “C. Brătescu
Constanţa

7

Liceul Teoretic “G. Călinescu Constanţa

8

Liceul Teoretic “L. Blaga Constanţa

9

Liceul TeoreticG. E.
Palade
Constanţa

10

Liceul Teoretic Murfatlar

LICEE VOCAŢIONALE

11

Colegiul Naţional de Arte “Regina Maria” Constanţa

12

Liceul cu program sportivN. RotaruConstanţa

13

Seminarul teologic liceal
ortodoxDionisie ExiguulConstanţa

14

Şcoala
Militară de Maiştri
Militari a Forţelor NavaleAmiral Ion Murgescu

UNITĂŢI DE ÎNVĂŢĂMÂNT PARTICULAR

15

Liceul Internaţional
de Informatică Constanta

16

Liceul UCECOM “Spiru
Haret” Constanta

17

Liceul Teoretic
Educational Center Cambridge School

18

Scoala Postliceala
“Pro Scientia”, Constanta

19

Scoala Postliceala
“Dr. I.Cantacuzino” Constanta

20

Scoala Postliceala
Hipocrate” Constanta

21

Scoala Postliceala
“Henri Coandă” Constanta

22

Scoala Postliceala
FEG Constanţa

23

Scoala Postliceala
“Sf. Theodor” Constanta

UNITĂŢI CONEXE ISJ

24

Centrul Judetean
de Resurse si Asistenţă Educaţională
Constanta

25

Palatul Copiilor
Constanţa

26

Consiliul Elevilor

LICEE TEHNOLOGICE CU INVĂŢĂMÂNT PROFESIONAL DE 3 ANI

27

Colegiul Tehnic
Pontica
Constanţa

28

Liceul Tehnologic  de Electrotehnică
şi Telecomunicaţii
Constanţa

29

Liceul Tehnologic  C.
A. Rosetti
Constanţa

30

Colegiul Tehnic de Marină  Al.
I. Cuza
Constanţa

31

Colegiul ComercialCarol IConstanţa

32

Liceul Tehnologic  V. MadgearuConstanţa

33

Liceul Tehnologic  D. LeonidaConstanţa

34

Colegiul TehnicV. PârvanConstanţa

35

Colegiul TehnicTomisConstanţa

36

Centrul Scolar de Educaţie
IncluzivăAlbatrosConstanţa

37

Liceul Tehnologic  Gh. DucaConstanţa

38

Liceul Tehnologic  Ion PodaruOvidiu

39

Colegiul Agricol
Poarta Albă

LICEE TEHNOLOGICE

40

Liceul Tehnologic  N.Dumitrescu”, Cumpăna

41

Colegiul Tehnic  Energetic Constanţa

42

Liceul TehnologicGh.Miron CostinConstanţa

43

Liceul Tehnologic  I.N.Roman Constanţa

UNIVERSITĂŢI

45

UniversitateaTomis
, Constanta

46

Universitatea “Andrei  Şaguna
Constanta

47

Academia NavalăMircea cel Bătrân” Constanta

48

Universitatea Maritimă
Constanta

49

Universitatea
Ovidius” Constanta

MEDGIDIA- Casa de cultură
I.N.Roman

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic  “D. Hurmuzescu Medgidia

2

Colegiul Tehnic
“N. TitulescuMedgidia

3

ColegiulDobrogea
Castelu

4

Liceul Teoretic
“N. BălcescuMedgidia

5

Colegiul Naţional
“K. Ataturk”, Medgidia

 MANGALIA- Liceul
TeoreticCallatis

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Colegiul Economic Mangalia

2

Liceul Tehnologic  “I. Bănescu Mangalia

3

Liceul Teoretic
Callatis Mangalia

4

Liceul Teoretic
Negru Vodă

5

Scoala Postliceala
“FEG Education”, Mangalia

6

Şcoala Postliceală
DiadaMangalia

 CERNAVODĂ

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Teoretic
“A. SalignyCernavodă

2

Liceul Tehnologic  AxiopolisCernavodă

  HÂRŞOVA
– Casa de cultură

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic  CarsiumHârşova

2

Liceul Teoretic
I.CotovuHârşova

3

Liceul Tehnologic  Ciobanu

TECHIRGHIOL
Liceul TeoreticEmil Racoviţă
Techirghiol

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic  Topraisar

2

Liceul Teoretic
E.RacoviţăTechirghiol

NĂVODARI
 Casa de cultură

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic  Lazăr Edeleanu Năvodari

2

Liceul Tehnologic  Cogealac

3

Liceul Tehnologic
Mihai Viteazul

 COBADIN
Liceul Cobadin

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Cobadin

2

Liceul Tehnologic  Independenţa

 BĂNEASA
Căminul cultural

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Tehnologic  N.Istrăţoiu
Deleni

2

Liceul Teoretic
Băneasa

3

Liceul Tehnologic “Jean Dinu”, Adamclisi

4

Liceul Tehnologic  Regele Carol”, Ostrov

 MIHAIL KOGĂLNICEANU – Liceul TeoreticMihail Kogălniceanu

Nr.

crt.

Unitatea de învăţământ

1

Liceul Teoretic
Mihail Kogălniceanu

2

Liceul Tehnologic  Crucea

3

Liceul Tehnologic  Nicolae Bălcescu

EFORIE
Liceul Teoretic “Carmen
Sylva”