În prima zi a Campionatului Mondial de Lupte pe Plaja, care s-a desfasurat la Mangalia in perioada 12-14 iunie 2015,echipa României obținând un total de 9 medalii. Printre sportivii medaliați s-au numărat și doi dintre cadeții legitimați la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța, antrenați de Ioan Giuglea și Valentin Dobrin. Sebastian Raicea a devenit campion mondial la categoria +70 kg, iar Cristina Pintilie (fostă CS-CSS Mangalia) a cucerit argintul la categoria 50 kg. Florin Gheorghe, tot de la LPS, s-a clasat pe locul 4 la  categoria 70 kg. Au mai obținut medalii sportivii Ștefania Priceputu (aur la 50 kg), Denis Fodor (bronz la 50 kg), Larisa Niță (aur la +50 kg), Norbert Molnar (argint la 60 kg) și Kristian Kovacs (bronz la 70 kg). La sfâșitul primei zile de concurs, România s-a clasat pe primul loc în întrecerile pe echipe, atât la feminin, cât și la masculin.