Sîmbătă 30.03.2013 la Sala de Sport din localitatea Tuzla s-a desfasurat ediţia 2013 a Campionatului Naţional de Kung-Fu, la probele „Non-Contact Sanda” şi „Tuishou”. La campionat au participat 65 de sportivi, din 11 cluburi sportive. Din judeţul Constanţa au participat 43 de sportivi, rezultatele lor sînt următoarele:

1.PROBA „NON-CONTACT SANDA”

 SENIORI, OPEN

1.NEAGU ALEXANDRU                                      C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.TUDOSOIU NICOLAE GEORGIAN                    C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.CONDRAT DAN                                              C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

3.IONESCU FLORENTIN                                    C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

 

 JUNIORI 16-17 ANI, OPEN

1.SERBAN EDUARD                                         C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

2.CIJU CONSTANTIN                                         C.S. PANDA POARTA ALBA

3.CĂTANĂ ALEXANDRU CONSTANTIN               C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

 

CADETI 14-15 ANI, + 45 KG

2.SANDU MARIUS                                             C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.SAVIOLI LEONARDO                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.MOROIANU OVIDIU IONUT                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

 

 CADETI 14-15 ANI, – 45 KG

1.STEFAN MARDARIE IULIAN                            C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.CIJU MARIAN                                                  C.S. PANDA POARTA ALBA

3.MAXIM MARIUS                                               C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

 

COPII 10-11 ANI, -45 KG

1.LABES COSMIN IULIAN                                  C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.BOCAI TUDOR                                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.OLTEAN ROMU ANDREI                                 C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

COPII 8-9 ANI, -35 KG

1.SAVIOLI GIOVANI                                           C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.PETROV ALEXANDRU                                    C.S. PANDA POARTA ALBA                             

3.ŢUŢUI STEFAN CRISTIAN                               C.S. PANDA POARTA ALBA

COPII 8-9 ANI, +35 KG

2.BOCAI VLAD                                                  C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.BUZEA DAMIAN ALEXANDRU                         C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

COPII 6-7 ANI, – 20 KG

1.IVANCIU VICTOR-ANDREI                               C.S. PANDA POARTA ALBA

2.SAFTA CRISTIAN CONSTANTIN                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.APETRE MARCO GABRIEL                            C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

 

COPII 6-7 ANI, – 23 KG

3.BARGAN GABRIEL                                         C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

COPII 6-7 ANI, – 28 KG

1.IORDACHE IUSTIN                                          C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.BAIASU VLAD ULIAN                                      C.S.MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.POVARA FILIP STEFAN                                 C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

3.STOICA MIHAI ALEXANDRU                            C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

 

COPII 6-7 ANI, + 28 KG

1.CHARCOVSCHI PAUL                                    C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.CERCEL CATALIN CONSTANTIN                     C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.RUSU STEFAN ADRIAN                                  C.S. WUSHU MAXX MANGALIA

 

FEMININ 12-14 ANI, OPEN

3.POVARA IOANA ROBERTA                            C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.ROSĂNEANU BEATRICE                                C.S. DUNAREA ALBASTRA GALATI       

                                                      

2.PROBA „TUISHOU”

 CADETI 14-15 ANI, OPEN

1.CĂTANĂ ALEXANDRU CONSTANTIN               C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.SANDU MARIUS                                             C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

3.MATEI ANDREI                                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

 

COPII 12-13 ANI, – 50 KG

1.SAVIOLI LEONARDO                                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.CIJU MARIAN                                                 C.S. PANDA POARTA ALBA

 

COPII 12-13 ANI, + 50 KG

1.STEFAN MARDARIE IULIAN                            C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.MOROIANU OVIDIU IONUT                              C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.MAXIM MARIUS                                              C.S.A. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODA

 

COPII 10-11 ANI, -45 KG

1.BOCAI TUDOR                                               C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.LABES COSMIN IULIAN                                  C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.OLTEAN ROMU ANDREI                                 C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

COPII 8-9 ANI, -35 KG

1.SAVIOLI GIOVANI                                           C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.ŢUŢUI STEFAN CRISTIAN                               C.S. PANDA POARTA ALBA

3.PETROV ALEXANDRU                                    C.S. PANDA POARTA ALBA                             

COPII 8-9 ANI, +35 KG

2.BUZEA DAMIAN ALEXANDRU                         C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.BOCAI VLAD                                                  C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

COPII 6-7 ANI, – 20 KG

1.APETRE MARCO GABRIEL                            C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

2.SAFTA CRISTIAN CONSTANTIN                      C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

3.IVANCIU VICTOR-ANDREI                               C.S. PANDA POARTA ALBA

 

COPII 6-7 ANI, – 25 KG

3.STOICA MIHAI ALEXANDRU                            C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.TUDOSE ANDREI                                           C.S. SAKURA CONSTANTA

 

COPII 6-7 ANI, – 30 KG

1.IORDACHE IUSTIN                                          C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.BAIASU VLAD ULIAN                                      C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.SAFERA ALEXANDRU                                    C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

 

COPII 6-7 ANI, + 30 KG

1.CERCEL CATALIN CONSTANTIN                     C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

2.CHARCOVSCHI PAUL                                    C.S. NOUA GENERATIE MANGALIA

3.DRAGOI KAPLAN                                           C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

 

FEMININ 14-15 ANI, OPEN

2.CĂTANĂ GEORGIANA                                    C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

3.RADU MARINA ALEXANDRA                           C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

3.RADU IONELA VALENTINA                             C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

 

FEMININ 12-13 ANI, OPEN

1.POVARA IOANA ROBERTA                            C.S. SHAOLIN CALLATIS MANGALIA

2.ROSĂNEANU BEATRICE                                C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

 

FEMININ 6-7 ANI, OPEN

1.SABĂU ALEXANDRA                                      C.S.U. NEPTUN CONSTANTA

2.ŞUNDRI VICTORIA                                          C.S. MAREA NEAGRA CONSTANTA

 

Campionatul a fost organizat în condiţii grele, deoarece sala de sport are instalaţia de încălzire defectă. La campionat s-au prezentat mai mulţi sportivi decît se anticipase, dar şi aşa multe cluburi nu şi-au plătit vizele la federaţie şi nu s-au prezentat. Următorul campionat de Kung-Fu va fi la proba de „Light-Fighting Sanda” şi va fi organizat la Medgidia în luna aprilie, unde sperăm că se vor înscrie mai mulţi sportivi. Au fost mai puţini sportivi pe categoriile de vîrstă şi greutate, dar meciurile la ambele probe au fost disputate şi spectaculoase. Cei care au participat şi-au dorit victoria şi intrarea în lotul maţional de Kung-Fu.

Din judeţul Constanţa sînt cei mai mulţi cîştigători şi de aici se va începe cu formarea lotului naţional.

Campionatul a fost organizat cu sprijinul Consiliului Local şi al Primăriei din Tuzla, al d-lui primar Florin Constantin Micu.

 

 

PREŞEDINTE                                                                                  SECRETAR GENERAL

    IORDĂNOAIA FLORIN                                                                                  CÎJU MIHAI