Nouă curse în două etape, acesta a fost maratonul pe apă în care peste treizeci de ambarcațiuni cu vele înscrise la Campionatul Național Alpha Bank Offshore 2018, una dintre cele mai importante competiții de yachting ale sezonului pentru bărci mari, au alergat pentru cele trei titluri de Campion Național.  

La clasa ORC A&B, Campionul Național al României 2018 a fost echipajul Incognito, urmat de echipajele My Way (locul al II-lea) și Hope (locul al III-lea).

La clasa ORC B, tot echipajul Incognito a obținut prima poziție pe podium, Hope adjudecându-și argintul și echipajul Simina – bronzul.

Campion Național al României la clasa ORC C a fost desemnat echipajul Pelican Racing, al II-lea și al III-lea loc pe podium fiind adjudecate de echipajele Santa Monica și Jackpot.

Campionatul Național Offshore 2018 a fost unul open, deschis spre participare tuturor echipajelor, indiferent de naționalitatea acestora. Echipajul din Bulgaria LZ Yachting a fost singurul echipaj străin care a participat la competiție.

Prima etapă a concursului s-a desfășurat în perioada 7-9 septembrie a.c., la Marina Eforie Nord, cea de-a doua etapă având loc la Marina Limanu, două săptămâni mai târziu (21-23 septembrie a.c.). Cele nouă curse alergate au constituit o adevărată provocare pentru participanți în a-și demonstra talentul și tehnica pe apă. Condițiile meteorologice au fost dintre cele mai diverse, concurenții având parte atât de vânt tare și valuri mari, cât și de vânt extrem de slab. Competiția a fost acerbă, clasamentul provizoriu al primei etape nefiind previzibil pentru cel final, așa încât locurile pe podium au fost disputate până în ultimul moment.

Campionatul, organizat de Asociația Club Sportiv Black Sea Competition și Marina Limanu, sub egida Federației Române de Yachting, a încheiat sezonul competițional de yachting 2018 la bărci mari.

Acesta este clasamentul complet al Campionatului Național Offshore 2018:

Clasa ORC A&B

  1. Incognito – skipper Bogdan Ion
  2. My Way – skipper Ciprian Onose
  3. Hope – skipper Mihai Făgărășan
  4. Simina – skipper Cristian Ghelner
  5. SetSail – skipper Valentin Oeru
  6. Quebramar – skipper Iulia Fulicea
  7. Irony – skipper Cătălin Corduneanu
  8. Flying Cloud – skipper Cătălin-Ionuț Luchian
  9. Simina 2 – skipper Alexandru Micu
  10. Nemo – skipper Mihai Adrian Ionescu
  11. Fly – skipper Ionuț George Stan
  12. Mojo – skipper Valentin Corneliu Ciurel
  13. Cloud – skipper Decebal Ștefănescu
  14. LZ Yachting – skipper Lachezar Bratoev
  15. Harmony – skipper Gabriel Borcea

 Clasa ORC B

  1. Incognito – skipper Bogdan Ion
  2. Hope – skipper Mihai Făgărășan
  3. Simina – skipper Cristian Ghelner
  4. Irony – skipper Cătălin Corduneanu
  5. Simina 2 – skipper Alexandru Micu
  6. Nemo – skipper Mihai Adrian Ionescu
  7. Fly – skipper Ionuț George Stan
  8. Mojo – skipper Valentin Corneliu Ciurel
  9. Cloud – skipper Decebal Ștefănescu
  10. LZ Yachting – skipper Lachezar Bratoev
  11. Harmony – skipper Gabriel Borcea

Clasa ORC C

  1. Pelican Racing – skipper John Ionescu
  2. Santa Monica – skipper Florin Olteanu
  3. Jackpot – skipper Bogdan Voinescu
  4. Adria – skipper Ion Popescu
  5. Bonvi – skipper Sorin Lupașcu
  6. Getika – skipper Florin Mihai Iliescu
  7. Santa Maria – skipper Andreea Matache
  8. Odyssea – skipper Bogdan Grigorescu
  9. Thea – skipper Ionuț Iliescu
  10. Santa Clara – skipper Adrian Bulf
  11. Elysea – skipper Florin Filip
  12. Ricochet – skipper Andreea Stan
  13. Esperanta – skipper Dorin Chișcop
  14. Wanderer – skipper Cosmin Păuleț
  15. Iris – skipper Ștefan Nastasia
  16. Delia – skipper Cristian Uncescu