Sportivii de la Yachting au sărbătorit în avans Ziua Copilului, cluburile constănţene Wind Hunters şi Ştiinţa organizând cu sprijinul Universității Maritime din Constanța și al Asociației Rotary Club Constanța Yachting, pe lacul Siutghiol, timp de două zile (25-26 mai), Campionatul Național RS Tera (ediția a II-a) și Cupa 1 Iunie la yachting pentru clasele Optimist, Cadet, Laser Radial, RS Tera Sport şi RS Tera Pro.

La start, alături de sportivii de la cluburile constănţene, s-au aliniat şi sportivii de la Clubul Municipal Bucureşti.

Sportivii au făcut faţă condiţiilor meteo în continuă schimbare, vânt puternic cu intensificări şi căderi ale acestora, cu dese schimbări de direcţie. Experiența acumulată în antrenamente și competiții le-a permis sportivilor să-și arate capacitatea de adaptare la condițiile meteo oscilante”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, lect. univ. dr. Alexandru Micu (Universitatea Maritimă din Constanța).

Iată rezultatele înregistrate:

  1.  Campionatul Național RS Tera:
    • Clasa Sport:
      • Clasa RS Tera Sport General:
        1. Noel Voinescu (CS Ştiinţa; Campion naţional);
        2. Bianca Şulcă (CS Ştiinţa);
        3. Oasim Zien (CS Ştiinţa);
      • Clasa RS Tera Sport sub 12 ani:
        1. Manolis Vatistas (CS Wind Hunters; Campion naţional);
        2. Maria Călinescu (CSM Bucureşti);
        3. Sergiu Dumitru (CSM Bucureşti);
      • Clasa RS Tera Sport fete sub 15 ani:
        1. Bianca Șulcă (CS Știința; Campion naţional);
        2. Maria Călinescu (CSM Bucureşti);
        3. Sonia Sprânceană (CSM Bucureşti);
    • Clasa Pro:
      • Clasa RS Pro:
        1.  Noel Voinescu (CS Ştiinţa; Campion naţional);
        2.  Manolis Vasistas (CS Wind Hunters);
        3.  Oasim Zien (CS Știința);

 

  1. Cupa 1 Iunie:
    • Clasa Optimist:

       

      1. Andreas Boicenco;
      2. Costa Verioti;
      3. Florin Mocanu, toţi de la Nautic Yachting Club Constanţa;
    • Clasa Cadet:
      1. Cristian Alexiu + Andrei Odagiu;
      2. Maria Popescu + Albert Cârcu;
      3. Tiberiu Popescu + Antonio Matea, toţi de la CS Ştiinţa;
    • Clasa Laser Radial:
      1. Matei Avram (Wind Hunters);
      2. Otilia Alexiu (CS Ştiinţa);
      3. Marius Călinescu (CSM Bucureşti).